BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Gajus Julius Cezaris - tai ko užmiršti negalima

Po gana ilgokos pertraukos, nutaikęs laisvesnį laiką, norėčiau pristatyti turbūt garsiausią Romos karvedį Gajų Julijų Cezarį. Ar žinote, kad Julijaus Cezario sukurtas kalendorius beveik be pakeitimų išliko iki mūsų dienų? Taip pat turėtumėte žinote, kad būtent šis veikėjas vykdė politiką Duonos ir žaidimų siekdamas nuraminti varguomenę. Šios asmenybės bruožus būtų galima vardinti ir vardinti. Vien ką pasako Julijaus Cezario geri oratoriaus sugebėjimai, kurie ir padėjo jam kilti karjeros laiptais. Manau bus Jums įdomu sužinoti ir daugiau informacijos apie šį veikėją.


Dar norėčiau padėkoti tiems, kurie dalyvavo viktorinoje praeitame tinklaraščio įraše.


Gajus Julius Cezaris 100 m. prK. -44 m.prK.


Gajus Julijus Cezaris (ot. Gaius Julius Caesar) gimė 100 m. pr.Kristų.  Jo šeima  priklausė patricijų luomui buvo garsi ir turtinga. Kai kurie šeimos nariai save laikė Romos imperatorių palikuonis ar net iš dievų. 


Suėjus berniukui 15 m. mirė jo tėvas.


84m. pr. Kristų buvo išrinktas Jupiterio žyniu. Tais pačiais metais  vedė Korneliją Ciną.


Tais laikais Romoje galima sakyti buvo suirutė, buvo pešamasi dėl valdžios. Muštynės tautos susirinkime, gatvėse- buvo nuolatiniai reiškiniai. Pagrindinės kovos vyko tarp senato šalininkų – optimatų ir populiarų (lot populus – liaudis), kurie rėmėsi Romos varguomene.


82 m. pr. K. į valdžią atėjo  Sulos kariuomenė ir įsigaliojo Sulos diktatūra. Atėją  į valdžią asmenys privertė Cezarį atsisakyti pareigų, ir dar vertė skirtis su žmoną. , tačiau jis atsisakė. Tada valdžia konfiskavo Kornelijos kraitį ir prarado teisę į palikimą.Galijaus Julijus Cezario motina buvo įtakinga ir turinti daug ryšių. Motina pasinaudojo savo pažintimi su Sula ir Cezariui buvo dovanoti jo poelgiai. Bet vis tik kažkokios bausmės karvedžiui nepavyko išvengti, jis buvo išsiųstas į Bitniją, pas karalių Nikodemą. (Apie jų santykius skaitykite skiltyje gandai).


73 -71 m. vos tik Cezaris atvyko į Romą, prasidėjo didžiausias vergų sukilimas pasaulyje. Žinomas vergų vadas gladiatorius Spartakas paspruko iš prižiūrėtojų ir subūręs 70 000 armiją kėlė didelį nerimą to meto Romos valdžiai.


68 m. mirė jo žmona Kornelija.


Apie 60 m. pr Kristų grįžo į Romą ir su Pompėjumi, Krasu sudarė I triumviratą. Triumviratas (lot. Triumviratus - trijųžmonių) - terminas, naudojamas apibūdinti politinę padėtį,kurioje dominuoja trys galingiausi žmonės.


Nors Triumiratas neturėjo juridinės galios, tačiau buvo faktiškai valdė visą Romą  ir naudojosi šios trijulės įtaka.


60 -61 m. pr K. Valdė vieną Ispanijos provincijų.


59m. pr.K buvo paskirtas konsulu į Galiją. Jam pavaldžios buvo Kisalpina, Galija, Ilzika ir pietų Prancūzijos pakrantė.


58 -51 m. pr.K. Cezariui su maždaug 20 000 armija pavyko užkariauti regioną, kuris dabar užima Prancūziją, Belgiją, Vokietiją, Olandiją ir dali Šveicarijos.


55m. turėdamas savo armijos visišką paklusnumą, surengė žygius į Britaniją, nors svarių pergalių pasiekti nepavyko. Per tuos karius jo armija padidėjo iki 13 legionų.


49 m. sausio 10 -11 dieną Cezaris su savo Armija persikėlė per Rubikono upę Italijos šiaurėje ir galiausiai įžengė į Romą.


Galijos užkariamas ir tai, kad Cezaris tapo vienu iš populiariausiu ir gerbiamiausiu žmogumi Romoje, privertė sunerimti dėl valdžios kovojusius oponentus.


Jam buvo įsakyta grįžti į Roma be kariuomenės, tačiau Cezaris nujausdamas klastą atsisakė tai padaryti.


Įžengus į Romą prasidėjo pilietinis karas. Cezaris didžiausia dėmesį skyrė Pompėjų, kurį įtikinamai nugalėjo ir užvaldė visą Italiją.. Cezariui Egipte buvo padovanota Pompėjaus galva. Per pilietinius karus mirė Krasas, todėl Triumiratas iširo.


Po pergalės Cezaris įvedė Romoje karinį valdymą, naikino provincijas ir jas tiesiogiai jungė prie Romos.


46 m. pr. Kristų reformavo kalendorių, kuris kai kur yra išlikęs iki mūsų dienų. Pagal naująjį Kalendorių metus sudarė 365 dienos ir kas ketverius metus buvo keliamieji metai.


Tais pačiais metais, kai Cezaris įvedė Kalendorių, romėnams tai buvo ilgiausi metai, nes romėniškasis Kalendorius atsiliko nuo tikrovės , tai jis pabandė jį paslinkti 90  dienų į priekį naudodamas Egiptiečių saulės kalendorių. Žinoma, tikrai ne pats Gajus Julijus Cezaris sudarė kalendorių, jis tik davė nurodymą. Už jį šį darbą atliko egiptiečių matematikasSozigenas.


44 m. pr.Kristų kovo 15 dieną Galijus Julijus Cezaris buvo nužudytas sąmokslininkų, kurie siekė atkurti respubliką. Iš viso sąmoksle dalyvavo apie 60 senatorių.  Ypaš prie to prisidėjo senatorius Markusas Brutas.


Apie Cezario charakterį ir būdą


Julijus Cezaris buvo geras oratorius, kurio sugebėjimais buvo galima žavėtis, taip pat  garbėtroška ir godus. Jam rūpėjo tik valdžia ir turtai. Tą puikiausiai galima pamatyti, kai buvo paskirtas konsulu į Galiją. Ten ne tik jis nukariavo galus, bet ir nusiaubdavo miestus ir plėšdavo miestus.  Kalbama, kad jis Galijoje nusiaubė aukų pilnas Dievų buveines.


Pabrėžiama, kad didis karvedys savo karius vertindavo pagal didvyriškumą. Jis pasižymėjo griežtumu, bet buvo ir atlaidus. Jis reikalavo besąlygiško paklusnumo, mėgo visus laikyti įtampoje, skelbti netikrus aliarmus ypač blogu oru.


Jis atlaidžiai žiūrėdavo į karių nusižengimus po gero mūšio ar poilsio metu. Ir į savo karius kreipdavo „bendražygiai“.


Šituo savo būdų sugebėjo pelnyti karių pagarbą ir per tuos visus metus jo vadovaujamoje kariuomenėje nekilo joks maištas.


J.Cezaris kadangi buvo kilęs iš turtingos šeimos, tai niekino varguomenę, tačiau ja naudojosi kaip politiniu įrankiu. Taip galima pasakyti apie tai, kad tiesiog Romos gyventojams duodavo duonos ir žaidimų.


Gandai ar tiesa


Jeigu tikėtume Gajumi Svetonijumi Trankvilu, tai Cezario santykis su Kleopatra buvo tiesiog politinis. Jis teigė, kad uolus karjeristas ir garbėtroška tikrai visko ne mestų dėl vienos moters.


Kai kuriose šaltiniuose galima sutikti Cezario gimimo datą 102 m. pr K., tačiau realiausia laikoma būtent 100m. pr.K.


Vieną kartą cezaris tik perplauką išvengė mirties, kai Egėjo jūroje jį pagrobė piratai ir paprašė išpirkos. Išpirka buvo sumokėta ir cezaris buvo paleistas.


Tas pats Svetonijus teigia, kad Cezaris mėgdavo santykius su karaliumi Nikodemu ir tai jo pagadino reputaciją. Taip pat Cezaris mėgdavo ir moterų draugija, kai kur yra manoma, kad ir pagal to meto papročius Cezaris elgdavosi amoraliai.


Verta dėmesio


http://www.nezinau.lt/julijus-cezaris-duomenu-sifravimas


Valdas Kiziūnas


www.blogas.lt/biografija


Galima kitam protingai patarti, bet negalima kito išmokyti protinga elgtis.


F.De Larošfuko

Rodyk draugams

komentarai (15) | “Gajus Julius Cezaris - tai ko užmiršti negalima”

 1.   Metal-Vision rašo:

  Žmogau tai apgailėtina. Tu kaip ir puse Blogerių iškraipai faktus. Gal paprastam žmogui neatrodytų tai biasu, bet man kai taip rašoma apie mano mėgstamiausią istorinę asmenyb būna labai pikta. Aš apie jį perskaičiau ne vieną knyga, bet vistiek nemanau, kad tokia asmenybę galiu imti ir aprašyti paprastai kaip kokį kiemo draugą. Jai nežiani kaip reikia rašyti apie istorines asmenybes geriau nerašyk, o toulabiau apie viena iš didingiausiu.

 2.   krepsys rašo:

  Matai, jeigu prakalbom apie faktų iškraipymą, tai būtų gerai juos žinoti, kas yra ir kaip iškraipyta.
  Tiesiog rašyti apie istorines asmenybes galima sakyti yra mano hobis, o tamtsta būtų gerai , kad pataisytu, jeigu kur aš klystu.

 3.   aiwaras rašo:

  sutinku su ta nuomone kad cezaris buvo aprasytas kaip kiemo daraugas… net paprastu faktu pateikimas butu ispudingiau uz "tai" . nors metai pateikti teisingai bet aprasymas darytas labai didelias tarpais (istorine prasme) .as apie cezari zinau nedaug bet jo didngumas tikrai pernoksta "tai" … wisdelto dziugu kad bent kas domisi wienu is ispudingiausiu senoves romos asmenybiu .

 4.   vyr rašo:

  Tikiuosi apie Hitlerį po keleto tūkstantmečių taip nerašys, būk tai didis karvedys ir t.t. Nelabai pritariu tokių asmenybių garbinimui. Cezaris aplinkinėms tautoms nešė vien nelaimes. Tačiau galiausiai nei jis, nei kiti iš paskos nesugebėjo išsaugoti savosios.

 5.   Valdas (biografija) rašo:

  Vyr,
  Galbūt Cezaris ir nepasižymėjo padoriu elgesiu su kitomis tautomis, neatmeskim tokios galimybės, kad to buvo siekiama išvengti įvairių sukilimų.

  Vien didžiu karvedžiu galima pavadinti dėl didelių užkariavimų, kurie šią asmenybę išgarsino visoje šalyje.

 6.   Pasibaisejusi rašo:

  SIAUBAS. Gal galima bent Cezari zmogiskai aprasyti? Jei nemoki gerai, nedaryk isvis.

 7.   pff rašo:

  sutinku… baisesnio darbo nemaciau….. nesugebi sakinio risliai parasyt… slykstu fui trinkit!!!!

 8.   obuolys rašo:

  viskas cia normaliai yra, geriau negu nieko.jei nepatika tai ir neskaitykit

 9.   lotos rašo:

  Na parašyta belekaip, na tai kas….bet kam taip pulti ant žmogaus? gal parašys kada ir įdomaus… svarbu rašyti, nebijot daryt klaidų. o jei vertas plunksnos brolau esi, sugrįšk, ir ištaisyk visas klaidas. parodyk tave pasmerkusiems “išminčiams”, kad veltui jie aušino burnas. na, o jei pažangos nepadarysi, paliksi šlovę išpampusiems teisėjams, tuomet nevertas plunksnos broli, ištrink ir neklaidink tautos.

 10.   laura rašo:

  kam nepatinka lai neskaito o jei jau moka taip kritikuoti riebiai tai tegu patys paraso straipsny vot tada paskaitysim ir ivertinsime beje visai idomiai as perskaiciau

 11.   Aldas rašo:

  Aiškiai ir trumpai parašyta, nemanykit, kad Cezaris šventasis, jam žmonių gyvybės dzin

 12.   Gvidas rašo:

  galiu sutikti su viskuo, bet galima trumpiau parasyti!

 13.   Haris rašo:

  Visu laiku egocentriskiausias, ir egoistiskiausias koki tik teko sutikt;} Deja, po manes;D ir po mano seimos;] savo praktika, tai galiu irodyt;) ir ji mes dar prikelsim.. jo siela, yra inde;} kuris syym,boliskai stabilus]. konstruojama jam erdve., ……, ……, ……, ……, ……., ……, ]]…….., .., ….., ]]] . stebekit, kaip kyla dumas! Roma dega, o man visiskai absoliuciai nihilum ad properum, ir mano mintyse, tik EROSAS!.

 14.   Mindaugas rašo:

  Aš būčiau dar parašęs apie pilietinį karą, bet darbas tikrai labai geras ir nėra čia jokių iškraipymų.

 15.   Mindaugas rašo:

  J.Cezaris kadangi buvo kilęs iš turtingos šeimos, tai niekino varguomenę, tačiau ja naudojosi kaip politiniu įrankiu. Viskas gerai, bet 6štas sakinys….

Rašyk komentarą